Trochu inými očami

2. listopadu 2011 v 9:06 | Romana |  Všeobecné
Moje pocity z Biscarrosse už poznáte. Dnes vám ponúkam dojmy bývalej kolegynky Mišky, s ktorou sme to trpkosladké leto na pláži prežili s menšou ujmou na zdraví len práve vďaka prítomnosti tej druhej Smějící se Ďakujeme za článok, Míšo Mrkající
"Dnes jsou to přesně tři měsíce co jsem poprvé přijela do Francie vykonávat ,,záslužnou" práci au-pair. Není lehké zhodnotit ,,tuhle letní dovolenou", ale aspoň se o to pokusím. Přijela jsem do tříčlenné, velmi bohaté, rodiny. Rodiče Michele a Jean-Luc byli ke mně vždy milí a příjemní, zatímco jejich povedené zlatíčko Clélie byl nehorázný spratek. Když jsem se poprvé dozvěděla, že Clélie má 12 let, tak jsem si naivně myslela, že se o ni nebudu moc starat, a že bude hodně soběstačná, jenže to byl velký omyl.
Ani jednou za celé tři měsíce nejedla, kdy měla. Bylo pravidlem, že jsem ji minimálně 5krát volala ke stolu, ale pokaždé mě ignorovala. Většinou neposlechla proto, že byla na mém notebooku (protože jejich nefungoval), tak dělala všechno proto, aby na něm zůstala co nejdéle. Ne jednou se se mnou o něj prala, házela s ním… a když jsem ho vypnula, tak jsem si POKAŽDÉ vyslechla slova jako kurva nebo do prdele… Jednoduše si usmyslela, že jsem povinna jí ho půjčovat. A když jsem jí to nedovolila, tak škemrala a škemrala. Když jsem se už zmínila o jídle, tak je třeba dodat, že nechtěla moc jíst. Mně celou dobu říkala, že nejí okurky, řepu, saláty a různé druhy ovoce, ale když přišla babička (což byla pěkná semetrika mimochodem), tak jedla úplně všechno. Využívala prostě toho, že ji moc neznám a že jsem nevěděla, jak to u nich chodí.
Jednou večer se mě zeptala: Je peux dormir avec toi? =Můžu s tebou spát? A moje odpověď byla: Oui , což byla z mé strany chyba. Nejdřív jsem si pomyslela, proč chce 12tiletá holka spát se mnou? A pak jsem si řekla proč ne, třeba budeme vést babské řeči, jak se říká, a bude to fajn. Jenže nebylo. Spaly jsme v mé posteli, která byla sice velká, ale někdy opravdu nedostačující. Když už jsem byla opravdu unavená, tak začala hlasitě křičet, mrskat s sebou a dokonce mluvila ze spaní. Jednou v noci mě vzbudila tím, že mě začala kopat do zad. Řekla jsem si, když nebudu reagovat, a že ji to přejde. Nepřešlo. Kopala mě do ledvin silněji a silněji, než jsem ji okřikla. Pak dělala jakože jsem ji já vzbudila a byla na mě ještě naštvaná... Ráno jsem se jí ptala, co to mělo večer znamenat, přiznala se a řekla, že měla žízeň.
Clélie je hrozně lenivé dítě. Je zvyklá jezdit všude autem, i když má jít jen pár metrů, například do obchodu nebo na pláž. A auto byl další náš problém. Já jsem chtěla chodit pěšky, nebo jezdit na kole, ona si chtěla všude ,,vozit prdel", jak se říká. Když jsem jí nařídila, že pojedeme na kole, tak najednou měla velmi silné bolesti břicha, hlavy, narazenou kostrč, bolest zad nebo nohou. Tak jednou chtěla jet koupit grilované kuře a oznámila mi, že mě počká v autě. Tak jsem jí řekla, že jedeme na kole, ale to se lenivé princezně nelíbilo. Tak si sedla do auta, nastartovala a čekala. Já jsem si mezitím sedla do obýváku a dívala se na televizi. Po půl hodině přišel její taťka a seřval jí jak psa a jak jsme jely nakonec? No přece na kole J Clélie bydlí ve městě, ve kterém je v sezóně velké množství lidí a tedy i problém se zaparkováním. Když jsem ji nezastavila přímo u obchodu, tak mi dělala takové scény, že i lidé na ulici se otáčeli. Jak říkám ani krok pěšky a když, tak nikdy bez řečí.
Protože jsou její rodiče bohatí, tak má téměř všechno. Nejmodernější elektroniku, oblečení a vše, na co si jen vzpomene. Problém je ale ten, že si ničeho neváží a když říkám ničeho, tak opravdu ničeho. Tříská s počítači, hází s mobily, špiní nábytek od jogurtů nebo čokolád, valí světlé věci v písku a prachu. Když jsem chtěla, ať mi třeba podrží kabelku, tak mi buď řekla, že mi ji nepodrží, nebo si ji vzala a hodila s ní o zem. Ačkoliv jsem tam měla mobil, foťák a další věci, to jí bylo úplně jedno, i přes to, že to věděla. Avšak jedna věc jí scházela: mobil. Dennodenně se ptala rodičů, kdy konečně ho dostane. Ti na to ale nespěchali a to se Clélie samozřejmě nelíbilo. Chtěla mít mobil za každou cenu. Tak se před námi z ničeho nic rozbrečela a rodiče ji začali utěšovat. Myslím, že to ani nemusím psát, ale další den dostala nový mobil.
Je těžké říct: Byly to skvěle strávené prázdniny nebo naopak. Každý den byl jiný, někdy jsem byla šťastná, někdy nešťastná, ale určitě jsem se naučila jazyk, pochopila jsem jejich kulturu a viděla jsem, jak to chodí v jiných rodinách. Dítě ani rodinu si nikdy nevyberete a než vyjedete, tak počítáte s nejhorším. Říká se také, že au-pair dělají také služky. Já jsem se naštěstí s ničím takovým nesetkala. Mým jediným úkolem v domácnosti bylo uklízet pokoj svůj a od Clélie, vybírat myčku a věšet prádlo. Nic víc, nic míň. Takže na druhou stranu jsem se vážně nepředřela. Zažila jsem tady i spoustu krásných chvilek. Třeba když jsme seděli u stolu všichni čtyři jako rodina a povídali si až do půlnoci, nebo když jsme se dívali na nějaký seriál, nebo když jsme jely s Clélie do aquaparku, nebo jsme blbly v bazénu. Je toho opravdu moc a nedokážu popsat au-pair pobyt jednoznačně. Rozhodně se ale cítím silnější, dospělejší a mám pocit, že jsem se něco naučila a že jsem něco dokázala."
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MissMarta MissMarta | Web | 2. listopadu 2011 v 10:32 | Reagovat

bože jaká drzaňa malá :-D by som ju zabila :-D

2 Kikusa Kikusa | 2. listopadu 2011 v 12:37 | Reagovat

To je super, ze to Miska v zavere nevidi uplne negativne...ja mat na starost takeho drzeho, rozmatnaneho haranta...tak neviem...v kazdom pripade, vrati sa to hlavne rodicom, Miska si vyskusala a kludne odisla, oni ju budu musiet znasat cely zivot...len skoda, ze s nimi aj vela dalsich ludi a okolie :/

3 Lucik Lucik | E-mail | Web | 3. listopadu 2011 v 19:29 | Reagovat

Ahoj, výborný blog, veľmi rada sem chodím ;-)...
Chcela som sa opýať,či nevieš aj o nejakých podobných blogoch, rada si čítam zážitky z ciest :-)
Nech sa ti tam darí :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama